10 priežasčių, kodėl skaityti verta!

Ilgai galvojau, koks turėtų būti mano pirmasis straipsniukas. Svarsčiau ar verta paminėti pirmąją knygą, kuri amžiams pakeitė mano požiūrį į knygas? O gal geriau pristatyti pačios požiūrį į knygas? Tuomet susimąsčiau, jog visa books wake us esmė yra knygos, apie tai, jog visos yra unikalios ir vertos dėmesio, nes kiekviena knyga turi savo auditoriją. Ir vis dėlto, aš pasirinkau temą, kurią norėčiau parodyti (ar priminti sau pačiai), kodėl skaityti verta.

Greičiausiai visi sutiktų, jog knygos leidžia pažinti pasaulį, kuris mus supa. Jos leidžia aplankyti tuos pasaulio kraštus, apie kuriuos svajojame. Knygos gali perkelti skaitytoją į praeitį ar ateitį. Ir žinoma, jos praturtina mus kaip žmones. Aš norėčiau išryškinti ir kitus aspektus, kuriuos pati dažnai pamirštu ar esu linkusi ignoruoti.

tumblr_mgr4osoi5z1qbcnqbo2_1280

 1. Praturtinkime savo žodyną! Žinoma, knygos nesuteiks daugiau pasitikėjimo savimi, kuomet mes kalbame prie auditorijas ir nepaverčia mūsų puikias kalbėtojais. Vis dėlto skaitydami knygas mes turtiname savo žodyną bei geriname gramatikos įgudžius. Galbūt išmokstame naujų žodžių, frazių ar metaforų, kurias vėliau galime taikyti savo kasdieniame gyvenime.

Asmeniškai aš skaitau užsienio literatūrą, kai noriu geriau perprasti kalbą, pajusti jos „pulsą“ bei išmokti taisyklingos sakinių struktūros. Taip pat norėdama išmokti naujų žodžių ar pasitikrinti, kaip gerai aš šią kalbą moku. 

 1. Pagerinkime savo dėmesio sutelkimą! Priešingai nei skaitant dienoraščių ar naujienų straipsnius, knyga reikalauja daugiau dėmesio, nes norint ją perskaityti reikia daug daugiau laiko, o tam reikia būti dėmesingu ir nesiblaškyti. Pirma tai gali pasirodyti gana sunku, tačiau ilgainiui, jei knyga itin įtraukianti, net nepastebėsime kaip pasineriame į save ir keliaujame ten, kur veda knygos puslapiai. Ir žinoma skaitant daugiau knygų mūsų gebėjimas susitelkti tik didėja.
 2. Susipažinkime su menu bei pasauliu! NEA atlikti tyrimai atskleidė, kad žmonės, kurie mėgsta skaityti, yra linkę dažniau lankytis meno parodose, teatruose, koncertuose bei kitokiuose kultūrinio pobūdžio renginiuose, kurie praplečia pasaulėžiūrą. Tokie žmonės yra labiau linkę į savanorišką veiklą bei pagalbą kitiems. Kitaip sakant, skaitymas padeda išlysti iš saugaus ir jaukaus burbulo, kuriame kartais esame linkę užsibūti, ir atveria duris į kultūros pažinimą bei praturtina mus moralinėmis vertybėmis. Skatina mus domėtis ir pažinti.tumblr_n6qoo26li41rkq683o1_500
 3. Laviname vaizduotė! Skaitydami knygas mes galime perprasti autorių mąstyseną, suprasti, kas jiems svarbu ar kokios vertybės yra puoselėjamos autoriaus šalyje. Juk niekam nėra paslaptis, jog kiekvienas rašytojas į savo kūrinį įdeda dalį savęs ir to, kas jį supa, todėl skaitydami mes gebame geria pažinti kitus kraštus, net jei tai ir fantazijų šalis, kuri neturi vietos mūsų pasaulio žemėlapyje. Skaitant vietovių aprašymus mūsų mąstymas tuojau pradeda piešti piešinius tų vietovių. Tuo tarpu, kai žiūrint televizorių mes jau iškart matome vaizdą ir nėra būtinybės jį kurti mintyse.
 4. Skaitykime ir būsime protingi! Nors Lietuvoje knygos ir brangios, jos vis vien pigesnės nei dauguma kursų, be to, jas įsigijus galima jomis papildyti savo turimą lentyną – biblioteką. Skaitymas suteikia mums įvairiapusių žinių vienu ar kitu klausimu, tuomet mums daugiau lengviau suprasti tai, kas vyksta aplinkui. Galų gale knygos padeda suprasti, kas esame mes ir kas yra kiti žmonės. Taip pat verta pastebėti, jog norint vysti savo mąstymo įgūdžius, mums būtina įdėti į tai pastangų, o skaitydami mes perimame rašytinius žodžius ir juos įsisaviname, vėliau pritaikome. Tokiu pačiu principu išmokstame klausyti.
 5. tumblr_o21vg8k52f1s30ko5o1_500Būkime įdomūs! Kaip minėta, skaitydami praturtiname save kaip asmenybę. Skaitant mokslinio (ir ne tik) turinio knygas mes įgauname naujų žinių, kurias vėliau galime taikyti savo gyvenime. Kuo daugiau skirtingų nuomonių vienu ar kitu klausimu turėsime, tuo geriau suprasti tai, kas vyksta ir galėsime argumentuotai dėstyti savo mintis, o ne teigti savo nuomonę be jokių atsvaros taškų. Savo nuomonės argumentavimas parodo žmogaus išprusimą bei padaro jį maloniu pašnekovu, kurio visada įdomu klausytis. Be to, tokie žmonės yra linkę išklausyti ir kitų nuomonę, o tai parodo pagarbą kito atžvilgiu.
 6. Šalin stresą! Sussex universitete buvo atliktas tyrimas, kurio metu siekta sužinoti, kokie veiksniai mažiną žmonių stresą. Mokslininkai pasirinko kelis streso mažinimo faktorius: skaitymą, muziką, kavą/ arbatą, pasivaikščiojimą bei kompiuterinius žaidimus. Ir veiksmingiausias iš jų yra skaitymas (68% tyrimo dalyvių streso lygis sumažėjo paskaičius knygą). Pakanka ramioje aplinkoje atsiversti knygą šešioms minutėms, kuomet galima pastebėti, kaip rimsta širdies ritmas ir atsipalaiduoja raumenys. Paslaptis slypi tame, jog skaitydami mes nesikoncentruojame į save, o leidžiamės vedami knygos, leidžiame vaizduotei atkurti tai, kas slypi puslapiuose ir pamirštame tai, kas mums kelia nerimą.books-bookshelf-person-head-540w
 7. Geriname atmintį! Maryanne Wolf yra pasakiusi, jog „kai skaitome knygas, turime daugiau laiko galvoti. Skaitymas suteikia unikalų pauzės mygtuką, kurį naudojame norint suvokti ir suprasti“. Tuo ji nori pasakyti, jog skaitydami knygas mes galime skirti laiko apmąstymams, tuo tarpu, kai klausome įrašo ar žiūrime filmą, mes to nedarome, todėl skaitydami visada išlaikome savo mąstymą budrų ir imlų gaunamai informacijai.
 8. Atraskime ir kurkime save! Harold Bloom yra pasakęs, jog mes turime skaityti ramiai, su meile ir neskubėti, tuomet būsime atviri gaunamai informacijai. Knygų yra pačių įvairiausių ir visose juose glūdi kažkas ypatingo, ką galima būtų pritaikyti sau. Ir žinoma, knygos, tai istorijos, patirties bei išminties klodai, todėl knygos gali mums parodyti, kur link tobulėti arba nukreipti kuria nors linkme. Kartais knygos gali atsakyti į tą klastingą klausimą „kas būtų, jei būtų“.
 9. Tai smagu! Knygos yra puikus būdas smagiai praleisti laiką, kuomet nuotaika yra niūri ar nėra ką veikti. Galų gale keliaujant viešajame transporte, ar sėdint namuose, kuomet oras reikalauja tikėtis geriausio, visada galima paimti knygą į rankas ir laikas kaipmat prabėgs.

Esu tikra, kad priežasčių, kodėl skaityti verta, yra daug daugiau nei aš paminėjau, tad jei turite kuo papildyti, pasidalinkite ir su mumis. Ne veltui juk dabar ore sklando frazė „sharing is caring“.

Šaltiniai: Kodėl skaityti verta? Skaitymas yra svarbus. Skaitymas padeda kovoti su stresu.

miau

 

Reklama

Įrašo “10 priežasčių, kodėl skaityti verta!” komentarų: 1

 1. Whoa! This blog looks just like my old one! It’s
  on a totally different subject but it has pretty much the same page
  layout and design. Superb choice of colors!

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s