Mokslinė literatūra taip pat nusipelnė dėmesio. A. Giddens “Modernybė ir asmens tapatumas“

Šiandien norėčiau pasidalinti knyga, su kuria man teko ilgai kovoti, kol perpratau jos paslaptis (ir greičiausiai man taip ir nepavyko visų jų atrasti). Pradžiai reikėtų paminėti, jog tai mokslinė literatūra, kurią kartais skausminga skaityti, nes vartojama daug terminų bei pati kalba nėra „pagardinta druska“. Ir vis dėlto aš ją įveikiau be ašarų ir likau patenkinta. Be to, pati tema yra įdomi, juk visi mes esame modernybės vaikai (arba anūkai) bei asmens tapatumo klausimas dabar yra itin aktualus (jei lyginti su kitais laikotarpiais).

2013-05-03_anthony_giddens_4

Pradėsiu nuo, jog perskaičius šią knygą sulaukiau klausimo, ką aš manau apie šį rašytoją? Ką gi, Anthony Giddens yra garsus mūsų amžiaus sociologas, kuris yra parašęs ne vieną dėmesio vertą knygą bei straipsnį, tačiau kaskart skaitydama jo darbus aš susiduriu su ta pačia problema, momentais atrodo, jog autorius rašo „ratai – kvadratai“ technika, t.y. apsunkina tekstą nereikalingu tuščiažodžiavimų. Taip pat A. Giddens gana dažnai atsako į keliamas problemas kitų autorių mintimis (kas nėra blogai), tačiau jei vienu ar kitu klausimų ši nuomonė jau netinka, A. Giddens ima kitą autorių savo argumentacijai, todėl gaunasi savotiškas brikoliažas (kas nėra blogai). Bendrai paėmus, man A. Giddens yra gana įdomus autorius, kurio darbai nėra sunkiai suprantami, be to, visos temos (ar dauguma) – aktualios.

„Modernybė ir asmens tapatumas“ išryškina tai, jog tapatumo (Koks aš esu? Koks aš noriu būti? Kokiu man būti?) paieškos yra modernybės problema, kurios pradžia buvo industrializacija. Prieš tai vyravo nuomonė, jog daugiau ar mažiau, tačiau visi žmonės yra vienodi, tačiau poindustriniame pasaulyje viskas pasikeičia. Emancipacinė politika padeda žmogui išsivaduoti iš nusistovėjusių normų, religinių dogmų bei išlaisvina patį individą. Laisvas individas supranta, jog jis nėra toks kaip kiti ir neprivalo toks būti. Būti kitokiu  yra gerai, tačiau tuo pat metu kyla klausimas – kas aš esu? Kokiu aš turiu būti? Individas turi apsispręsti. Norėdamas išreikšti save ir savo išskirtinumą, jis pradeda gyventi pagal tam tikrą gyvenimo stilių, kurį sudaro skirtingos gyvenimo praktikos: darbas, aprangos pasirinkimas, pomėgiai ir pan.

pid_2660Svarbu pastebėti, jog individas renkasi tik vieną gyvenimo stilių, kurį sudaro skirtingos gyvenimo praktikos, vienas jis pasirenka, o kitas – atmeta, kaip netinkamas jo pasirinktam gyvenimo stiliui. Vis dėlto, individas nėra visiškai laisvas pasirinkti tą gyvenimo stilių, kuris jam patinka, pasak A. Giddens šių praktikų pasirinkimą lemia socialinės ir ekonominės sąlygos, grupės spaudimas (aplinka, kurioje mes gyvename ir veikiame) bei matomi vaidmenų modeliai (autoritetai ir ne tik). Trumpai susisteminant, individas kuria save atsižvelgdamas į tai, kas jam yra žinoma apie save (kas patinka, ko noriu ir pan.), ką apie jį žino kiti (ką mano, ką galvoja ir pan.) ir derindamas šias žinias kuria save.

Siūlau šią knygą paskaityti visiems, kam yra įdomus asmens tapatumo klausimas, kas kartas nuo karto paklausia savęs, kodėl aš esu toks, o ne kitoks? Kas skatina mane būti tokiu? Kodėl aš toks, jei noriu būti kitoks? Ar galima būti kitokiu? Šioje knygoje kaip tik rasite atsakymus į šiuos klausimus. A. Giddens teigia, jog viskas, kas yra aplink mus, kas mus supa yra socialiai konstruojama, net mes patys esame konstruojami, kartais to net nežinant.

Suprantu, jog tokia knygos recenzija yra netikėta, tačiau visai neseniai teko kurti prezentaciją, kurioje rėmiausi medžiaga iš šios knygos, ir turiu pasakyti, jog likau patenkinta turiniu. Visos keltos problemos paaiškintos, o jei mokslinė kalba per sausa, visada yra pavyzdžių, kurie geriau iliustruoja problemas.

Taip, „Modernybė ir asmens tapatumas“ gali nesulauks daug gerbėjų dėl „mokslinio“ žanro etiketės, tačiau raginu visus griauti šį nusistovėjusį stereotipą, jog mokslinė literatūra yra neįdomi, taip toli gražu nėra. Tad, jei rasite savyje jėgų bei ryžto įveikti šią knygą, esu tikra, jog nepasigailėsite bei įgysite daugiau žinių ne tik apie save patį kaip individą, bet ir apie modernybės laikotarpį. Be to, jei kartais teko (ar teks) susidurti su šia knyga (ar kitomis A. Giddens knygomis) labai lauksiu jūsų atsiliepimų 😉

P.S. Lietuviškas knygos viršelis

miau

 

Reklama

Įrašo “Mokslinė literatūra taip pat nusipelnė dėmesio. A. Giddens “Modernybė ir asmens tapatumas“” komentarų: 1

  1. Atgalinis pranešimas: Išvarymas – Books Wake Us!

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s