Mustangės (Mustang)

Cast of "Mustang"

Ilgai galvojau, ką galima būtų tokio įdomaus pristatyti, ir prisiminiau, jog ne taip jau seniai žiūrėjau filmą Mustangės. Pirmiausia, mane suintrigavo pavadinimas, kažkodėl iškart pagalvojau apie Simarono žirgą (Spirit: Stallion of the Cimarron). Ir tam tikra prasme, aš buvau teisi! Šie du filmai turi panašumą – beribį laisvės troškimą.

mediaTrumpai pristatysiu filmo siužetą. Įsivaizduokite vasaros pradžią Šiaurės Turkijos kaimelyje. Lalė ir keturios jos seserys grįždamos iš mokyklos žaidžia grumtynes su berniukais prie jūros, juk jūra pati iš savęs yra džiaugsmo šaltinis, o ką jau kalbėti apie šiltą vasaros dieną Turkijoje, kuomet ji kone kviečia jaunuolius ateiti į jos ošiančių bangų glėbį. Vis dėlto suaugę į šiuos sesių žaidimus žiūri itin nepalankiai ir traktuoja kaip palaidūnišką elgesį, teigia, kad padorios ir save bei savo šeimą gerbiančios merginos niekada taip neturėtų elgtis ir tokiais žaidimais Lalė bei jos sesės užtraukė gėda visai šeimai. Atsižvelgiant į tai, suaugusieji šeimos nariai tuojau priima sprendimą, kad merginoms mokykloje ne vieta, jos turi būti mokomos namų ruošos bei maisto gaminimo – to kas joms tikrai pravers gyvenime. Ilgainiui namai tampa tikru kalėjimu ir lyg to būtų maža, jų dėdė jau planuoja, kaip galima būtų ištekinti savo dukterėčias.

Štai čia labai svarbu paminėti, jog už lango XXI amžius ir moterys vaduojasi iš jas kaustančių stereotipų. Lalė ir jos keturios sesės nėra išimtis, jos nori laisvės ir nesutinka paklusti dėdės valiai, jo primetamoms taisyklėms ir vertybėms. Tuomet ir prasideda merginų kova už savo laisvę. Kiekviena iš jų ją mato savaip, taip pat ir kovos būdai pas jas skirtingi.

mustang-07

Man filmas paliko itin didelį įspūdį, jis atskleidė kitokias modernios Turkijos spalvas bei dar kartą parodė, jog ne viskas yra taip, kaip mums pateikia medijos. Nors jame nėra daug efektų ar veiksmo, filmas yra be galo stiprus savo transliuojama žinute, sugebantis paliesti kiekvieno žiūrovo emocinį pasaulį bei sukrėsti jį savo siužeto linijomis. Be to, šis filmas nėra skirtas vien žiūrėjimui į pralėksiančius kadrus, tai filmas, kuris skatina susimąstyti ir pažvelgti į pasaulį iš kito kampo bei atskleidžia visiems labai aktualią laisvės temą. Neveltui filmas Mustangės yra Europos Parlamento Lux kino apdovanojimo laimėtojas ir Oskaro nominantas geriausiojo užsienio filmo kategorijoje.

Edvinas Pukšta – Lietuvos kino kritikas bei apžvalgininkas, jis ne vienerius metus dalyvauja Kanų kino apdovanojimuose. Šį filmą E. Pukšta apibūdina taip:

Prancūzijoje studijavusi drąsi turkų režisierė apnuogina ypač įsigalėjusį patriarchatą modernioje Turkijoje, bet jos pateikta versija sulaukė prieštaringų nuomonių ir dauguma turkų nepritarė neva išgalvotai fantazijai. Smurtą prieš moteris ji iliustruoja ryškiai sušvelnintu tonu ir jaunų moterų teises gina maištingu žaismingumu, todėl lengvai pavergė artimiausių žmonių išnaudojamas ir engiamas seseris palaikančių žiūrovų simpatijas. Gražus filmas įkvepia nelikti abejingais.

 

Tikiuosi, jog turėsite progos peržiūrėti šį filmą, o jei jau esate jį matę, tuomet pasidalinkite savo įspūdžiais su mumis 🙂

 

Šaltiniai: Kino pavasaris

miau

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s