Claude Quétel ir Jean-Christophe Brisard “Diktatorių vaikai“

Esu iš tų žmonių, kuriems patinka istorija, tad kuomet ši knyga atsirado ant mano stalo, negalėjau jos neperskaityti. „Diktatorių vaikai“ ypatinga tuo, kad visos asmenybės, kurios joje minimos, yra daugiau ar mažiau mums pažįstamos, o kitos – mūsų bendraamžiai. Kitaip, tai istorijos ne apie senus laikus, kuomet valdė Romanovai, Hasburgai ar Hohencolerniai, kurių pavardes mes žinome iš istorijos vadovėlių ar filmų, tuo tarpu knygoje minimos asmenybės priklauso tai kartai, kuri prasilenkia su mumis.

20170105_110655_mh1485978595192

Knygos pagrindinė esmė yra supažindinti skaitytoją su šešiolika garsiausių XX amžiaus diktatorių bei jų vaikais, kurie tampa istorinių įvykių liudininkais. Siekiama atskleisti vaikų santykius su tėvu (ar tėvais) bei po jo (ar jų) mirties. Piešiama paralelė tarp žiauraus tėvo būdo ir jaunesniosios kartos, kaip teigia knygos sudarytojai „santykis su tironišku tėvu padeda geriau suprasti paties lyderio asmenybę, atskleidžia tikrąją jo charakterio pusę“. Knygoje taip pat trumpai nupasakoja tuometinė (ir dabartinė) šalies padėtis: politikos bei ekonomikos laukas ir kultūros ypatumai. Knygos autoriai remiasi istorijų ir reporterių sukauptomis žiniomis, taip pat diktatorių vaikų ar šeimai artimų žmonių rato interviu. Minimi ir kritikų liudijimai, kitaip, siekiama sukurti kiek galima tikslesnius diktatorių paveikslus.

Tiems, kurie domisi pasaulio istorija ar bendrai – autoritariniais rėžimais, ši knyga turėtų patikti. Joje supažindinama kaip visiems gerai žinomi XX amžiaus diktatoriai papuola į valdžia bei ką jie nuveikia. Taip pat galima pastebėti tendencijų, kurios, mano galva, yra įdomios. Diktatoriai, kurie gimę „purve“ ir papuola į „aukso“ rūmus yra labiau linkę vertinti turtą bei mažiau linkę švaistyti valstybės turtą, priešingai negu jų vaikai, kurie jau gimsta aukso apsupty.

Dar vienas „Diktatorių vaikai“ knygos privalumų, tai aiškios struktūros skyreliai, kuriuose glaustai ir aiškiai pateikiami svarbiausiai istoriniai įvykiai. Taip pat knyga yra lengvai skaitoma, joje nėra daug painių sąvokų, kurios verstų skaitytoją tuojau griebtis žodyno. Ir įdomiausia yra tai, jog galima pažvelgti į XX a. diktatorių privatų gyvenimą iš labai arti, tartum pro rakto skylutę, ir tapti tų įvykių liudininkais.

screenshot_2017-02-01-21-47-35_mh1485978493618

Žinoma, tuo pat metu knyga turi ir trūkumų. Žmogui, kuris domisi Pirmu bei Antru pasauliniu karu ar šaltojo karto laikotarpiu, ši knyga nesuteikia jokios papildomos informacijos, tai greičiau trumpas priminimas to, kas jau yra žinoma. Taip pat ši knyga sudaryta penkiolikos autorių, visi jie turi savitus rašymo stilius, ne visi yra istorikai, tad man pritrūko nuoseklumo bei chronologinės sekos. Vietomis minimi mažareikšmiai faktai, tuo tarptu tikrai svarbūs istoriniai įvykiai paliekami skaitytojo turimoms žinioms. Ir greičiausiai labiausiai mane nuvylė tai, jog ne visiems autoriams pavyko atsakyti į pagrindinį knygos klausimą – koks jausmas būti diktatoriaus vaiku. Pasigedau ir bendrų įžvalgų, kitaip, atsakymo į klausimą, o kas iš to?

Bendrai paėmus, knygos skyreliai primena paskaitą, kuomet dėstytojas pasakoja auditorijai jo galva svarbiausius faktus, tuo pačiu metu skatindamas patiems gilintis į istorijos turinį. Nežinau ar čia privalumas, ar trūkumas, greičiau kiekvienam skirtingai. Vis dėlto, ši knyga tai puikus pirmasis žingsnis pradedant domėtis XX a. pasaulio istorijos įvykiais. Man įdomiausias pasirodė skyrelis apie Fransiską Pauliną Hermenechildą (dar žinomas kaip Frankas) bei jo vaikus.Taip pat man patiko pati idėja, nors gal ir nepilnai išpildyta, bet originali, pažvelgti į autoritarinį rėmimą vaikų akimis. Man tai buvo naujas atradimas ir tuo pat metu kai kurių diktatorių atžalos paaiškino tai, ką dabar galima stebėti pasaulio naujienose.

Ir kaip visada, jei teko skaityti šią knygą, pasidalinkite savo įžvalgomis 😉

P.S. Pilnas knygos pavadinimas yra „Diktatorių vaikai. Garsiausių 20 amžiaus diktatorių vaikų likimai“, knygos sudarytojai – Claude Quétel ir Jean-Christophe Brisard.

miau

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s