Frank Limen Baum “Nuostabusis Ozo šalies burtininkas“

Sveiki, nuostabieji knygų skaitytojai! Šį kartą norėčiau su jumis pasidalinti visiems tikrai girdėta Ozo šalies burtininko istorija. Vieni galbūt yra matę filmus ar animacinius filmukus, kurių yra aibės kiekvieno žiūrovo skoniui ir norui patenkinti. Kiti galbūt yra matę Muppets lėles, kurios taip pat nepraleido Ozo burtininko istorijos. Treti galbūt susipažino su šia istorija dėka Keistuolių teatro. Ir tikiu būsiant tų, kurie susipažino su Ozo burtininkų iš knygos „Nuostabusis Ozo šalies burtininkas“, kurią savo geriausiai draugei, bendražygei ir žmonai dedikavo Frank Limen Baum. Būtent ši knyga, išleista 1900 metai, ir įkvėpė ne vieną adaptacijos autorių, tad šį kartą būtent apie šią knygą ir norėčiau jums papasakoti.

Pradėsiu nuo trumpos pasakų istorijos. Greičiausiai sutiksime su Frank Limen Baum pasakymų, kad kiekvienas sveikas vaikas iš prigimties yra linkęs domėtis tuo, kas yra nuostabu, nepaprasta ir magiška. Seniau tai buvo brolių Grimų ar Anderseno pasakojimai, kuriuos vaikai dažniausiai sapnuodavo ir negalėdavo jais nesižavėti. Frank Limen Baum pateikia mums visai kitokią istoriją, joje jau nėra nykštukų, fėjų, velnių ar raganų, jis žengia toliau nuo tautosakos ir  senųjų kraują stingdančių pasakų, kurias senovės pasakoriai pasakodavo norėdami įbauginti ar pamokyti. Frank Limen Baum akcentuoja, kad XX a. (tą patį galima pasakyti ir apie XXI a.) vaikai yra labiau linkę pasakose ieškoti pramogos ir nuotykių, jiems nėra būtinos baisybės ar pamokslai. Ir būtent šiam tikslui jis ir parašė garsųjį ir visiems tikrai girdėtą „Ozo šalies burtininką“.

„Ozo šalies burtininką“ parašiau kaip tik tokį, kad jis suteiktų vaikui kuo daugiau smagumo. Žodžiu, norėjau, kad ši pasaka būtų išties naujoviška – kupina šviesaus džiugesio ir stebuklų, be šešėlio širdgėlos ar klaikių  slogučių.

– Frank Limen Baum

20170125_134214

Istorija visiems gerai žinoma. Maža mergaitė vardu Dorotė gyvena su savo dėdule Henriu, tetule Ema Kanzase bei šuneliu Toto. Viskas pasikeičia, kai vieną dieną didžiulis viesulas atplėšia namelį nuo žemės ir nuneša mergaitę bei Toto į visai kitokią šalį – Ozo šalį. Dorotė nori grįžti namo, tačiau šioje šalyje Kanzaso niekas nepažįsta ir siūlo jai keliauti pas didį ir galingą Ozo burtininką, kuris yra pats galingiausias, nes „nusileido iš dangaus“, jis jai tikrai padės. Kelionės metu mergaitė išgelbėja Kaliausę, kuri taip pat nori keliauti drauge, nes tikisi įgauti daugiau proto. Taip pat draugai išgelbėja Geležinį Medkirtį, kuris keliauja su jais pas didįjį Ozą, nes nori turėti širdį. Ir galiausiai likimo vingiai supažindina keliauninkus su Bailiuoju Liūtu, kuris prisijungia prie jų būrio, nes nori sau drąsos.

Žinoma, kelionė pas Ozą nėra tokia paprasta kaip gali atrodyti, joje pilna pavojų, tokių kaip kalidahai – šiurpios pabaisos su tigro galvomis ir lokio kūnais, mirtimi alsuojantis aguonų laukas, piktosios žiežulos, gyvi medžiai kariai bei daug kitų. Vis dėlto draugams esant drauge, jie viską įveikia, kol galiausiai visi gauna tai, ko troško.

Negalėčiau pasakyti, kad knyga mane sužavėjo, greičiau jau nustebino. Atsižvelgiant į tai, kad autorius teigia knygą būsiant mažiau žiaurią, joje vis vien gausu prieštaravimų ir tuo pat metu žiaurumo. Pavyzdžiui Medkirtys, kuriam gaila užmintos skruzdelytės, tačiau tuo pat metu jis be jokio gailesčio nukerta kalidahams bei vilkams galvas. Žinoma, gal čia kaltas mano XXI a. mąstymas, tačiau vis vien man tai pasirodė gana žiaurios scenos. Ir be jokios atgailos.

Žinoma, pagirtinas yra visas pasaulis, kuris yra toks svetingas mergaitei bei jos draugams, visi Ozo gyventojai mielai padeda keliauninkams kelionėje link jų tikslo bei juos palaiko, tačiau tuo pat metu man tai atrodo naivu. Taip pat knygoje gausu logikos spragų, kaip tatai galinga ragana, o jokių burtų neturi apart bučinio, stebuklingos kepurės, stebuklingų batelių ar savo išmanymo.

Kita vertus, tai pasaka vaikams, o jie gal nėra tokie išrankūs ir skrupulingi detalėms, tad ir aš numosiu ranka. Man visai patiko, jog knygoje buvo išryškintos kelios vertybės, kurios yra aktualios ir nemarios laiko tėkmėje.

Kad ir kokie nykūs ar pilki mūsų namai, mes, tikri žmonės iš kūno ir kraujo, labiau geidžiame gyventi juose , negu kur nors svečioj šaly, nors ji ir labai graži būtų. Namų niekas pasaulyje negali atstoti.

– Dorotė

Smegenys – vienintelis tikras turtas šiame pasaulyje, nesvarbu, ar jos varnos, ar kokio žmogelio.

– Kaliausė

Didžiausia netektis – prarasti širdį. Mat kol mylėjau, buvau laimingiausias pasaulyje, bet kai neturi širdies, negali ir mylėti.

– Medkirtys

Smegenys anaiptol nepadaro žmogaus laimingo, o laimė juk brangiausia šiame pasaulyje.

– Medkirtys

Gyvenimas tiesiog nepakeliamas, jei neturi ne trupučio drąsos (…) likęs visą gyvenimą bailys, žinau tvirtai, būčiau labai nelaimingas.

– Liūtas

Taip pat turėčiau išryškinti vieną iš svarbiausių aspektų – laimingą pabaigą. Skaitant tokią knygą, norisi laimingos pabaigos, tad „Ozo šalies burtininkas“ apdovanoja savo skaitytojus su kaupu dovanodamas jiems tikrai labai laimingą pabaigą. Dar turėčiau pridurti, jog didžioji dalis knygų, nepriklausomai nuo leidyklos ar leidimo metų, turi nepaprastai gražias iliustracijas. Žinoma, kol kas neradau tokios, kuri prilygtų originalui, tačiau skaičiau Alma littera leidyklos knygą (2000), kurią iliustravo Edvardas Jazgevičius, ir esu labai patenkinta jo darbu.

Rekomenduoju šią knygą paskaityti visiems, nes nepaisant to, kokias adaptacijas girdėjote ar matėte, Frank Limen Baum parašė originalą, tad verta sužinoti, kame viso to šaknys. Be to, siužetas, nors ir nuspėjamas, yra lengvai ir maloniai skaitomas. Nesu tikra, ar knyga praturtins skaitytoja kaip asmenybę, tačiau tikrai garantuos smagų laiko praleidimą.

 

miau

 

 

 

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s