Emilija iš Laisvės alėjos

Plojimai lietuviškam kinui. Pagaliau didžiuosiuose Lietuvos kino teatruose atsirado kažkas išties gražaus, gan kokybiško, patriotiško ir visiškai nepanašaus į kitus pop filmus, kuriuose matom tuos pačius veidus, siužetus ir kurie, bent jau man, įgrisę iki gyvo kaulo.

filmo-emilija-is-laisves-alejos-plakatas-70422768

“Emiliją iš Laisvės alėjos“ mačiau tris kartus. Dar niekada gyvenime šitiek kartų nėjau į kiną žiūrėti to paties filmo ir jau tikrai nesitikėjau, kad jei kada taip elgsiuos, tas filmas bus lietuviškas. Pirmąkart žiūrėdama “Emiliją“ verkiau. Verkiau ir kino salėje, ir eidama link automobilio, ir jau sėdėdama už jo vairo. Antrą kartą verkiau šiek tiek mažiau, o paskutinį kartą kažkaip aplinkybės neleido. Prieš pradėdama kalbėti apie patį filmą tiesiog noriu pasakyti, jog tikrai nesu tas žmogus, kuris dažnai verkia viešumoje, per visą gyvenimą taip atsitiko gal keturis kartus. Bet “Emilija“ kažką labai smarkiai užkabino, buvo taip siaubingai graudu, bet ir taip gražu, jog nesusiturėjau.
Nors filmą jau tikrai daug kas matė, tačiau priminsiu, “Emilija iš Laisvės alėjos“ – režisieriaus Donato Ulvydo kurta istorinė drama, pasaulį išvydusi šių metų vasarį. Tai pasakojimas apie kovą už laisvę, sovietinės priespaudos prislėgtoje Lietuvoje, tai istorija apie meilę, draugystę bei šeimą. Pagrindinė filmo veikėja Emilija iš kaimo atvyksta į Kauną, nes gavo paskyrimą dirbti teatre. Su savimi mergina atsiveža didelę viltį, jog teatras yra kažkokia aukštesnė vieta, o scenoje, skirtingai nei Lietuvoje, viskas bus šviežia, teisinga ir tyra. Į miestą Emilija atsiveža ir savo šeimos paslaptį, vienintelį likusį savo tėvų atsiminimą, kuris įpainioja merginą į daug siaubingų išgyvenimų.

 

EMILIJA_liepos9_Astos Martinonytes foto_0421
Manau, jog svarbiausias filmo aspektas, iš esmės išskiriantis “Emiliją“ iš viso to, ką mačiau anksčiau yra tai, jog filmas visų šių svarbių, gražių ir visokių dalykų nevynioja į vatą. Teigiamos emocijos filme susietos su skausmu ar netektimi, o tai puikiai atspindi visą tuometinio laikmečio dvasią ir faktą, jog po priespauda niekaip laimingas nebūsi. Nesakau, kad filme nėra patoso, ypač jis į akis krenta filmą žiūrint antrą ar trečią kartą, tačiau šiaip jau nepasakysi, jog filmas lietuviškas (na, visi žinot apie ką kalbu) ir tai yra LABAI gerai ir didelis žingsnis pirmyn!
Po trijų “Emilijos“ peržiūrų, kad ir kaip man filmas patiko, matau ir daugiau dalykų, kurie galėjo būti padaryti kitaip. Viena vieta, kuri man padvelkė lietuvišku kinu buvo dažnas aktoriaus Dariaus Gumausko rėkimas. Vis dar noriu tikėti, jog norint išreikšti emociją rėkti nėra būtina, taigi, mano nuomone, šis aktorius tai darė kiek per dažnai. Prie vienintelio šio aktoriaus kurto vaidmens ir galėčiau rimtai prisikabinti. Suprantu, kodėl reikėjo jo būtent tokio, koks jis buvo, bet *SPOILER ALERT* tiek rėkimas, tiek jo meilės istorija su Emilija buvo nenatūralūs ir nemotyvuoti. Būtent meilės reikalai filme man atrodė per daug paskubinti, nes realiame gyvenime taip niekad nevyksta. Nebent tau dvylika ir užtenka, kad berniukas tau pasakytų “labas“, kad pradėtum kurti jūsų bendrų vestuvių planus ir ieškoti darželių jūsų bendriems ateities vaikams.

 

ieva-andrejevaite-73797696
Džiaugiuosi, jog visgi ta vyro-moteris/ fizinė/ emocinė meilė, nors ir svarbi, negrojo svarbiausia nata. Filmo tikslas buvo didesnis nei parodyti dviejų jaunų žmonių santykius po truputį bundančioje Lietuvoje, būtent ta gimstanti Laisvė ir mūsų visų bendra sąžinė filme vaidino svarbiausią vaidmenį.
Eikit, vaikai, žiūrėt Emilijos. Eikit su tėvais, su seneliais, su kaimynais, jei tik su jais gerai sutariat (ne ano atvejis). Eikit į Emiliją su draugais, veskitės brolius ir seses, eikit pas Emiliją į pasimatymus (gal ne pirmo pasimatymo filmas, bet tikrai tinka). Per savo tris kartus Emiliją aplankiau su labai skirtingais žmonėmis ir reakcijos, daugumoj, buvo tikri teigiamos. Džiaugiuosi atradusi tą lietuvišką filmą, kurį išties noriu parodyti savo užsieniečiams draugams ir apgailestauju, kad niekas jo nesiruošia versti į anglų kalbą. O gal?

 

viktorijos

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s