Mathias Malzieu „Mechaninė širdis“

Sveiki, knygų skaitytojai!

Šį kartą norėčiau trumpai pristatyti knygą“ Mechaninė širdis“. Paskutinį kartą ją skaičiau dar pagrindinėje mokykloje ir ji man pasirodė įdomi, tačiau, kaip suprantu dabar, aš jos tinkamai neįvertinau. Mano akimis žvelgiant, visa „Mechaninė širdis“ yra metafora, kuri atspindi vidinius žmogaus išgyvenimus, kuomet jis įsimyli.

Trumpai apie rašytoją. Malzieu yra prancūzų roko grupės „Dionysos“ vokalistas, kuris yra parašęs kelias knygas. Rašytojas yra užsiminęs, kad kuria knygas kaip filmus. Taip pat yra sukūręs joms garso takelius. „Mechaninė širdis“ išsiskiria tuo, jog pagal ją yra sukurtas animacinis filmukas bei vyksta teatralizuoti spektakliai (įskaitant ir Lietuvą).

18634984

„Mechaninė“ širdis“ – tai kelionė į 1874 metų Škotijos sostinę Edinburgą. Berniukas vardu Džekas gimsta pačią šalčiausią pasaulio naktį, todėl jo širdis suledėja ir jam reikia naujos. Gydytoja – žiniuonė Madlena įtaiso jam laikrodį su gegute, kuris visą likusį Džeko gyvenimą turi atstoti širdį. Mechaninė širdis nėra tokia stipri ir patvari kaip tikroji, todėl Džekas turi vadovautis trejomis taisyklėmis: neliesti rodyklių, tramdyti pyktį ir niekada neįsimylėti. Pirmas dvi taisykles įgyvendinti gal ir įmanoma, tačiau kaip su meile? Kas nutiks, kai berniukas įsimylės? Būtent apie tai ir pasakojama šioje knygoje.

I love you crookedly because my heart’s been unhinged from birth. The doctors gave me strict instructions not to fall in love: my fragile clockwork heart would never survive. But when you gave me a dose of love so powerful – far beyond my wildest dreams – that I felt able to confront anything for you, I decided to put my life in your hands.

Aš manau, jog Malzieu siekė sukurti knygą, kuri galėtų varžytis su Tim Burton kūryba, nes „Mechaninė širdis“ turi savyje lašą gotiškos literatūros žavesio. Deja, jam nepasisekė įgyvendinti šio tikslo (mano galva). Nors istorija gana tamsi, tačiau tuo pat metu siužetas yra gana paprastas ir lengvai nuspėjamas. Momentais ši knyga man kėlė įtarimą, turint omeny siužeto laikmetį (1874 metai), kai kurie minimi įvykiai turėjo įvykti tik XX a. vidury, tad… Tokių istorinių šuolių buvo nedaug, bet, nepaisant istorinės grandinėlės, jie visai gražiai įsimaišė į bendrą visumą ir kai kur net pagyvino situaciją.

…you destroyed your heart in front of Miss Acacia. You wanted to show her how much you were suffering, and at the same time how much you loved her. It was a rash and desperate act. But you were just a boy then-worse, a young man with childish dreams, who survived by muddling dreams and reality.

Man skaitant šią knygą kirbėjo keli klausimėliai. Pirmasis, kodėl ši knyga Lietuvoje neturi amžiaus cenzo ir yra priskiriama vaikų literatūrai? „Mechaninė širdis“ tikrai reikalauja kiek vyresnio skaitytojo norint geriau suprasti visą istorijos žavesį. Antrasis klausimas, kaip mieloji Andalūzijos gėlelė, dar vadinama mažąja dalininke arba tiesiog miss Akasija, nepastojo? Manau, jog šis klausima taip ir liks neatsakytas…

Bendrai, knyga man patiko, tačiau negalėčiau pasakyti, kad sužavėjo. Ji nėra išskirtinė. Mano galva, tai savotiška pasaka skirta jauniesiems suaugusiems, kuri atskleidžia vidinį meilės pasaulį bei tai, jog meilė ne visada būna logiška ir racionali. „Mechaninė širdis“ parodo, jog svarbu ne tiek išsaugoti savo širdį, bet mokėti ją patikėti kitam asmeniui, kitaip – atsiverti kitiems. Tai romanas pieštas tamsiomis spalvomis, taikant kandų humorą, paliečiant skaudžias temas (patyčios, netektys, melagingi kaltinimai, šmeižtas, pavydas ir pan.), todėl vienu ar kitu būdu prikausto skaitytoją ir nepaleidžia jo tol, kol šis užvers paskutinį puslapį. Kita vertus, veikėjai momentais erzino, o užvertus paskutinį lapą mano galvoje zujo tik viena mintis – „taip tau ir reikia. Pats kaltas“.

miau

Jei skaitėte šią knygą, matėte filmuką ar spektaklį, pasidalinkite savo nuomone 🙂

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s